Державне агентство
відновлення та розвитку
інфраструктури України

» Прес-центр » Новини » Як Жан Моне вплинув на успішне повоєнне відновлення Франції

Як Жан Моне вплинув на успішне повоєнне відновлення Франції

Продовжуємо досліджувати відбудову країн після воєн і стихійних лих. Цього разу розповідаємо про Францію. Зокрема, про те, як країна змогла успішно відновитися після Другої світової війни завдяки постаті французького економіста і політика Жана Моне і його задуму відбудови, відомому як “План Моне”. Саме він є одним із ідеологів створення об’єднаної Європи, і йому належить вислів “Європи ніколи не було — Європу ще треба створити”. 

РОЗБИТІ І ПОГРАБОВАНІ

Франція  під час Другої світової війни постраждала двічі: у травні та червні 1940 року під час німецького вторгнення, а потім із червня 1944 року під час боїв за визволення. За увесь цей час на голови французів впало 550 тис. тонн бомб. Німці залишили по собі 13 млн мін. Під час військових дій було вбито близько 500 тис. людей. Майже півтора мільйона французьких в’язнів було відправлено до таборів у Німеччині. Було повністю  зруйновано 452 тис. будівель і майже півтора мільйона  — частково. Знищено 115 великих залізничних станцій, 7500 мостів, близько 10 тис. промислових підприємств. Дефіцит бюджету за ці роки склав 460 млрд франків.  

Крім того, під час чотирирічної окупації утримання німецьких військ коштувало Франції астрономічної суми — близько 700 млрд франків. Окупанти розграбували країну, зокрема, демонтували і вивезли до Німеччини найсучасніші машини і обладнання з підприємств. Забрали майже 30% видобутку вугілля, 74% залізної руди та 50% бокситів, вивезли м’яса 21%, пшениці 13%, молока, масла та інших продуктів харчування. 

Другий після Гітлера німецький військовий діяч Герман Герінг сказав: “Я маю намір грабувати і грабувати ефективно”. І він це здійснив. 

Після війни радість французів від перемоги швидко змінилася розчаруванням. Країна була не лише розбита і пограбована, але й зіштовхнулася з продовольчою кризою і нестачею людського ресурсу. Тож перед французами постало чимало викликів. 

ПЛАН МОНЕ

Одразу після війни французи почали розробляти “План модернізації та переоснащення Франції”. Його ініціатором і розробником став Жан Моне. Його лідерські якості та патріотизм відіграли вирішальну роль у відбудові Франції. Моне не ставив за мету відновити довоєнну економіку, яка і так значно відставала від технологічних досягнень інших країн. Він прагнув зробити більше, щоб Франція стала сучаснішою і конкурентноспроможнішою у світовій економіці. Це відрізняло план Моне від інших, які були націлені більше на повернення до довоєнних економічних показників. Для швидкого впровадження плану, на думку Моне, потрібно було максимально обійти державні структури, минаючи бюрократію, отримати широкі повноваження і звітувати безпосередньо перед прем’єр-міністром. 

Після схвалення плану Шарлем Де Голлем, на той час головою Тимчасового Уряду Французької республіки, Жан Моне взявся його впроваджувати.  Для початку визначили основні галузі, куди спрямували цільову підтримку: вугільна промисловість, виробництво електроенергії, чорна металургія, будівництво, транспорт, сільськогосподарське машинобудування. 

У кожній галузі створили комісію з модернізації і розробили індивідуальну програму розвитку. Її виконання поклали на органи влади спільно з підприємствами. Після цього почали впроваджувати окремі проєкти, зокрема, будівництво греблі в Донзер-Мондрагоні, яка досі забезпечує систему охолодження атомної електростанції Тракістен,  та заснування французької компанії чорної металургії “Usinor”. Звідси й почалася масштабна модернізація промисловості країни.  Для фінансування проєктів започаткували національний Фонд модернізації та переобладнання. Наповнювався він з іноземних кредитів, переважно від США за Планом Маршалла, про який ми писали раніше. 

ФРАНЦУЗЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ ДИВО

Завдяки централізованому проектуванню Плану Моне, інвестиціям та співпраці держави та бізнесу, Франція до кінця 40-х років змогла перевищити довоєнний рівень промислового виробництва. Сталеварна промисловість працювала на сучасних потужностях, видобуток вугілля зріс, енергетичний сектор повністю модернізувався. З’явилися нові галузі: нафтова, хімічна, авіаційна та аерокосмічна. Це призвело у свою чергу до підвищення рівня продуктивності праці і покращення життя людей. План Моне створив основу для економічного зростання Франції в 1950-1960 роках, що пізніше назвали “французьким економічним дивом”.

 План Моне мав важливий політичний вплив не лише на Францію, а й на інші країни. Хоча ідея Жана Моне була спрямована на відновлення економіки Франції через модернізацію ключових галузей промисловості, він вважав, що тісніша економічна інтеграція з іншими державами дасть довгострокову стабільність, процвітання і мир в Європі. Так було започатковано Європейське об'єднання вугілля і сталі, що стало першим кроком до створення Європейського Союзу.