Державне агентство
відновлення та розвитку
інфраструктури України

» Прес-центр » Новини » Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Mустафа Найєм взяв участь у засіданні Комітету Європарламенту з питань розвитку (DEVE)

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Mустафа Найєм взяв участь у засіданні Комітету Європарламенту з питань розвитку (DEVE)

Головна тема зустрічі – обговорення необхідних умов для переходу від забезпечення гуманітарних потреб до сталої відбудови України за принципом “build back better”.

До засідання Комітету долучився очільник бюджетного департаменту Єврокомісії і співголова Координаційної Платформи донорів України Герт-Ян Купман, шведський економіст та дипломат, старший науковий співробітник Атлантичної ради доктор Андрес Аслаунд та постійний доповідач з питань України в Європейському парламенті Міхаель Галер.

Як підкреслив Герт-Ян Купман, відновлення і відбудова України починається вже зараз. На Координаційній платформі донорів обговорюють першочергові потреби і фінансування.

З чим стикається Україна на початку процесу відбудови? Коротко про основне з виступу Мустафи Найєма:

В Україні досі триває війна. Є частково або повністю окуповані регіони, лінія зіткнення на тисячі кілометрів. Через це довгострокова національна стратегія відбудови ще у процесі створення.

Зараз робота Агентства відновлення сфокусована на областях, які були деокуповані та знаходяться біля лінії фронту. Однак стратегічна мета - допомогти відновитися всім областям та відбудувати кожен зруйнований внаслідок війни об’єкт.

Зараз пріоритетом є критична інфраструктура України. Нам потрібно забезпечити базові потреби населення: воду, теплу, медичну допомогу. Також першочергово Агентство відновлює мости, які важливі для логістики на передовій та у тилу.

Ще одна з головних сфер відповідальності Агентства - прикордонна інфраструктура. Більшість українського експорту здійснюється дорогами та залізницею через блокування портів. Тому ми паралельно розвиваємо логістику до західного кордону. Йдеться про пункти пропуску і дороги до них.

Тисячі українських фахівців не можуть працювати через війну. Ми отримали лише від 11 найбільш уражених війною регіонів 12 тис. запитів на відновлення об’єктів. Організаційної спроможності охопити все ми поки що не маємо.

Багато людей були змушені переміститися. Тисячі українських фахівців зараз стали до лав Збройних Сил України. Через небезпеку для життя багато будівельників не готові працювати біля лінії фронту.

Що важливо зробити для успіху відбудови вже зараз?

Вибудовувати довіру між Україною та її партнерами. Ми розуміємо усі перестороги щодо інвестування ресурсів. Відповіддю на ці занепокоєння стане максимальна діджиталізація роботи Агентства відновлення. Увесь процес відбудови буде цифровізовано за допомогою унікального інструменту - системи DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management).

Вона надасть безпрецедентний доступ до кожного проєкту відновлення. І наші громадяни, і міжнародні партнери зможуть відслідкувати, як буде витрачений кожен долар та євро.

Нарощувати спроможність реалізувати великий обсяг проєктів

Найцінніший ресурс – це фахівці. Без достатньої кількості будівельників, інженерів, технічного нагляду, тендеристів буде неможливо ефективно використати кошти на відбудову.Потрібно вкладати кошти у навчання та підвищення кваліфікації потенційних учасників відбудови.

Адаптувати міжнародні процедури до сучасних викликів

Складні та тривалі процедури отримання грантів та кредитів від МФО обмежують можливості для швидкої та ефективної відбудови України. Агентство відновлення має досвід успішної багаторічної співпраці з міжнародними фінансовими організаціями. Наша команда розробила конкретні пропозиції, як скоротити процедури без шкоди для кінцевого результату.

Унікальність України в тому, що попри війну вона зберегла працюючі демократичні інститути, банківську систему та економіку в цілому. Процедури погодження, координації і контролю в державі діють. Ми пропонуємо спрощувати взаємодію між українською владою та міжнародними партнерами, щоб не “гальмувати” і без того складний процес відновлення і відбудови.