Державне агентство
відновлення та розвитку
інфраструктури України

» Діяльність » Звіти » Моніторинг якості бітумів, що використовувалися в Україні протягом 2015 року

Моніторинг якості бітумів, що використовувалися в Україні протягом 2015 року

В цьому році для виконання дорожніх робіт переважно використовувались бітуми виробництва ПАТ «Укртатнафта» (Україна) та Мозирського НПЗ (Білорусь). В набагато менших обсягах або епізодично використовувались бітуми, виробництва Новополоцького НПЗ (Білорусь), ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» (Україна), Рязанська нафтова компанія та Куйбишевського НПЗ (обидва Росія).

Результати моніторингу показали, що збалансованим комплексом властивостей відзначались бітуми Новополоцького НПЗ. Вони мали достатньо високу температуру розм’якшеності та найбільшу, серед досліджених в’яжучих, розтяжність як за температури 25 ºС так і за температури 0 ºС. Бітуми Новополоцького НПЗ не схильні до інтенсивного старіння, мають помірно низьку температуру крихкості. Слід зазначити і задовільне зчеплення бітумів зі щебенем (хоча і не найкраще серед досліджених в’яжучих).

Близькими за якістю є бітуми Мозирського НПЗ. У них така ж висока розтяжність за температури 25 ºC, але дещо нижчі температура розм’якшеності та розтяжність за температури 0 ºС. Бітуми цього НПЗ відзначаються достатнім опором старінню. В порівнянні з бітумами Новополоцького НПЗ вони мають краще зчеплення зі щебенем. Найбільш низька серед інших НПЗ температура крихкості (до мінус 28 ºС) вказує на збільшений вміст парафіно-нафтенової фракції.

Обидва бітуми відзначаються стабільним рівнем якості, тобто практично однаковими фізико-технічними характеристиками протягом усього будівельного сезону.

Дослідження бітумів ПАТ «Укртатнафта» та ТОВ «Кіровоградська нафтова компанія» свідчать, що ці компанії здатні виробляти якісні бітуми, на що вказують результати випробувань більшості зразків, характеристики яких не поступаються бітумам Новополоцького НПЗ та Мозирського НПЗ.

В той же час для цих бітумів характерний значний розкид значень фізико-технічних характеристик протягом будівельного сезону, що скоріш за все свідчить про нестабільність складу сировини для їх виробництва.

Російські бітуми, виробництва Рязанської нафтової компанії та Куйбишевського НПЗ, хоча й відповідають вимогам ДСТУ 4044, відзначаються нижчою температурою розм’якшеності, ніж українські та білоруські бітуми такої ж в’язкості. За іншими показниками російські бітуми практично не відрізняються від більшості інших бітумів.

Таким чином слід зазначити, незважаючи на те, що сировиною для вищевказаних окислених бітумів є залишки від переробки парафінистих нафт з парафіно-нафтеновою основою та низьким ступенем смолистості, навіть з таких нафт можна отримати бітуми з необхідними властивостями при ретельному підборі продуктів нафтопереробки та дотриманні правильно підібраних технологічних параметрів виробництва в’яжучих.

Файли для завантажування